Konta firm kryptowalutowych zamykane w Portugalii przez banki

Konta firm kryptowalutowych zamykane w Portugalii przez banki

Bitcoin Era

Giganty Banco Comercial Portugues oraz Banco Santander, a także pomniejsze instytucje z branży finansów w Portugalii przystąpiły do likwidacji kont firm kryptowalutowych. Chodzi m.in. o pierwszą giełdę kryptowalut z licencja na terenie Portugalii – CriptoLoja.

Kryptowaluty w Portugalii – zmiana nastawienia władz?

Dotąd władze portugalskie były nastawione przyjaźnie, a nawet odrzuciły dwie propozycje opodatkowania dochodów z branży kryptowalut. Tymczasem według Bloomberga, kilka platform z licencjami do obrotu kryptowalutami stanęło właśnie przed wyzwaniem rzuconym prze im portugalskie banki. Giganci bankowi Banco Comercial Portugues i Banco Santander i dwie pomniejsze instytucje, bez podania jakichkolwiek wyjaśnień już kilka dni temu zlikwidowali wszystkie konta, które należały do giełdy CriptoLoja. Natomiast już kilka miesięcy wcześniej inna giełda, Mind the Coin, zmierzyła sie z podobnym problemem, który do dziś nie został rozwiązany. Dyrektor ds. produktu, Ricardo Filipe, w jeszcze innej firmie, Luso Digital Assets również informuje o zamknięciu nie wszystkich wprawdzie, ale kilku rachunków jego firmy.

Komentatorzy przypuszczają, że zmiana nastawienia banków do kryptowalut może wynikać z polityki przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz w celu zapobieżenia wykorzystywania walut cyfrowych przez organizacje przestępcze. Banco Comercial tak to tłumaczy w oświadczeniu poprzez pocztę elektroniczną, jako standardowe procedury przy wykryciu podejrzanych transakcji. Dyrektor generalny i współzałożyciel CriptoLoja, Pedro Borges odpowiada na to, że przez prowadzoną przez niego firmę były przestrzegane wszystkie procedury, a obecnie firma musi korzystać z kont zagranicznych, aby podtrzymywać działalność.

Największe zaskoczenie obserwatorów odnośnie do obecnych działań wynika z faktu, że władze Portugalii bardzo liberalnie podchodziły do kryptowalut i traktowały waluty cyfrowe podobnie do walut fiducjarnych. Uczyniło to ten kraj wręcz centrum branży kryptowalutowej, a dodatkowo kryptowaluty są jak dotąd w Portugalii nieopodatkowane. Szacuje się, że jest to jeden z powodów ucieczki Ukraińców przed wojną właśnie do tego kraju, która rozpoczęła się jeszcze przed wybuchem wojny i osiągnęła liczbę ok. 27 tys. osób. Po wybuchu wojny ta liczba niemal się podwoiła i obecnie Ukraińcy są drugą po Brazylijczykach nacją pod względem liczebności na terenie portugalskim.

Lewica w Portugalii domaga się podatków od walut cyfrowych

Partie lewicowe w Portugalii chcą natomiast opodatkowania kryptowalut, a chodzi im szczególnie o podmioty, które zarabiają na obrocie walutami cyfrowymi ponad 5100 USD rocznie. Kongres Portugalii odrzucił owe propozycje przed dwoma miesiącami, ale to nie oznacza, że temat przepadł. Rządząca krajem Partia Socjalistyczna stara się bowiem wprowadzić jakieś zmiany w dziedzinie podatków od kryptowalut, ale jak dotąd nie padły żadne konkrety, a jeszcze będą musiały zostać zatwierdzone przez niechętny zmianom Kongres.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Previous Post

SOLANA – czym jest SOL, co to za projekt?

Next Post

Negatywne opinie Rafała Zaorskiego o Blockchain Solana.

Related Posts